Et akademisk seminar der fem ulike foredragsholdere forteller om sitt drag i en samfunnsrelevant kontekst. Her ønsker vi å undersøke hvordan inkluderings- og mangfoldspraksis kan se ut, og diskutere hva som skal til for å oppnå dette.
Program
09:30–10:00: Velkommen
10:00–12:00 Bolk 1 – Drag som kunstform i møte med samfunnet
- Drag som kunstform i møte med samfunnet ved Shlomi Ruimi (NO): Deling av erfaringer fra forestillingene “It’s About Mimi” og “Spilling the T to the D”, med fokus på hvordan ballroomkultur og dans har påvirket hans dragkunst. Diskusjon om dragens plass i institusjonsteater og hvordan personlige fortellinger gir dybde til kunstnerisk uttrykk.
- Blant Drakar och Drag Queens (SE): Et performativt foredrag om hvordan drag kan brukes til å formidle viktige budskap til barn og unge, med eksempler fra deres prosjekter. Diskusjon om hvordan kunst kan påvirke lokalsamfunn og møte motstand i polariserte samfunn.
12:00–12:45: Lunsj
12:45–15:00: Bolk 2 – Drag som inkluderende praksis
- Drag Syndrome (UK): Utforsking av hvordan drag kan være en frigjørende kunstform for marginaliserte grupper. Presentasjon av arbeidet med å inkludere mennesker med funksjonsnedsettelser i dragmiljøet, med fokus på å utfordre stereotypier og oppnå profesjonelle resultater.
- Katinka Steensgaard (NO): Refleksjoner rundt hvordan drag kan brukes pedagogisk, med eksempler fra forestillingen “Masculinity in Question” som ble turnert på videregående skoler. Diskusjon om hvordan drag kan åpne for samtaler om kjønn og identitet blant ungdom.
15:00–15:30: Pause
1530–1630: Bolk 3 – Drag i et akademisk perspektiv
Kareem Khubchandani (USA): En akademisk tilnærming til drag, med fokus på dekolonialisering av kunstformen og skeive praksiser. Gjennomgang av hvordan drag kan forstås som en del av større kulturelle og samfunnsmessige strukturer.
16:30–17:00: Avslutning
Oppsummering av dagens bolker med vekt på hva deltakerne kan ta med seg videre i sine egne prosjekter og praksiser.
17:00–21:00: Egentid og middag
Tid til å reflektere, bygge nettverk og forberede seg til kvelden.
21:00–23:00: D.R.A.G. - Gender, Queer and Drag as a Phenomenological Tool Towards Social Change
Dagen avsluttes med en dragforestilling produsert av Katinka Steensgaard med lokale artister fra det norske dragmiløet på SALT art & music (Den Arktiske Hovedscena), en av de viktigste dragscenen i Oslo.
Konferanseavgift kr. 300 er inkludert billett til dragshowet på SALT senere om kvelden.
Billetter til kun dragshowet kan du kjøpe her (ticketmaster.no)