Tolkens dag 2026: Likt og ulikt i teori og praksis

Vi inviterer til seminar om fellestrekk og forskjeller mellom tegnspråktolking og tolking mellom talespråk – og om hvordan teori og praksis kan berike hverandre i utdanningene.

Tolkens dag er et årlig møtested for alle som er opptatt av kvalitet i tolketjenester. Årets program retter søkelyset mot temaene:

Forskjeller og likheter mellom tegnspråktolker og tolker som tolker mellom to talespråk

Det er mange likheter mellom arbeidet til tegnspråktolker og taletolker. Typen oppdrag kan i stor grad overlappe, men det også betydelige forskjeller. Tolkene har hver sine utdanningsprogram, rettighetene til tolketjeneste er ulikt hjemlet i lovverket, honorarsystemene og formidlingssystemene er ulike. 

Er vi så forskjellige at vi snakker om to helt ulike profesjoner? Burde forskjellene vært mindre? Hva kan vi lære av hverandre?

Teori og praksis – to verdener, eller to sider av samme sak?

Mange yrkes- og profesjonsrettede utdanninger kritiseres tidvis for å være virkelighetsfjerne. Det hevdes at den eneste måten å lære hvordan jobben gjøres i virkeligheten, er å komme ut i praksisfeltet og lære der – enten som student eller som nyutdannet. 

På hvilke måter er dette tilfellet for våre utdanninger?

Abstract

Vi ønsker bidrag som belyser temaene fra ulike ståsteder. Send inn et sammendrag på omtrent 200 ord til Kristian Skedsmo innen 31. august 2026.
 

Kontakt

Laster inn ...