Finansiering
For å kunne søke opptak til ph.d.-programmet på LUI må du ha finansiering.
Kandidater som har stipendiatstilling/ph.d.-stipend eller 50 prosent FoU-tid finansiert av et annet fakultet eller institusjon kan også søke opptak til ph.d.-programmet på LUI. Det samme kan søkere som er i prosess for å få offentlig sektor-ph.d. eller nærings-ph.d.-finansiering.
For mer informasjon om krav til finansiering, se informasjon om opptak- og finansiering på ansattsidene (ansatt.oslomet.no).
Søknadsprosessen
Når finansieringen er på plass, enten ved at du har fått tilbud om en stipendiatstilling på fakultetet, eller har ekstern finansiering, må du søke om opptak til selve programmet. Dette er to adskilte prosesser, og du får ikke startet i stillingen som stipendiat uten at du også har fått opptak på programmet.
- Hvis du har fått tilbud om en stipendiatstilling på fakultetet, vil vi sende deg informasjon om søknadsprosessen for opptak til ph.d.-programmet på e-post.
- Hvis du har finansiering utenfor fakultetet, bør du selv kontakte sekretær for DGU-LUI i god tid før du skal søke opptak på programmet. Da får du detaljert informasjon om søknadsprosessen, tidsfrister, nødvendige vedlegg med mer.
For å søke opptak til selve programmet, sender du prosjektskisse som bruker denne malen og dette søknadsskjemaet (PDF, ansatt.oslomet.no) til møtesekretæren for Doktorgradsutvalget (DGU-LUI) ved fakultetet. Kontaktinformasjon og frister finner du på nettsiden til doktorgradsutvalget.
Veiledere
Veilederne dine er viktige for ph.d.-prosjektet ditt. Som hovedregel skal du ha to veiledere, hvor én oppnevnes som hovedveileder i opptaksvedtaket. Du må dermed komme med forslag til minst én veileder når du søker om opptak til ph.d.-programmet. Minimum en av veilederne dine skal være ansatt på OsloMet. Ta kontakt med programansvarlig på e-post for å diskutere veiledere før du sender inn søknaden. Det er doktorgradsutvalget ved fakultetet (DGU-LUI) som oppnevner veiledere.
Det er viktig at du setter deg godt inn i forskrift om graden philosophiae doctor (ph.d.) ved OsloMet – storbyuniversitetet (lovdata.no) før du søker opptak til ph.d.-programmet. Når det gjelder veiledere og veiledningens innhold, er det spesielt kapittel 3 du bør sette deg inn i.
Hvem kan være veileder?
Det er viktig å sette seg inn i det fagfeltet prosjektet ditt er innenfor og gjøre deg kjent med den forskningen som foregår på feltet. Da kan du lettere finne veiledere som passer for deg og ditt prosjekt. Samtidig er det noen krav som må være ivaretatt for å være kvalifisert til å veilede en ph.d.-kandidat.
- Alle veiledere skal ha doktorgrad eller tilsvarende kompetanse innenfor fagfeltet og være aktive forskere:
- Det betyr i praksis at alle som har stilling som professor og førsteamanuensis er kvalifisert til å være veileder.
- Finner du en med stilling som dosent, førstelektor eller høgskolelektor, er de ikke kvalifisert i kraft av sin stilling. Men dersom de har doktorgrad, vil de være kvalifisert. Du må altså sjekke med disse om de har ph.d.
- Minst én av de oppnevnte veilederne bør ha tidligere erfaring fra eller opplæring som veileder av ph.d.-kandidater.
- Hovedveileder skal normalt være tilsatt ved universitetet, aller helst på Fakultet for lærerutdanning og internasjonale studier:
- Det betyr at du bør gjøre en innsats for å finne en veileder på fakultetet, og aller helst en som kan være hovedveilederen din.
- Dersom fakultetet eller universitetet ikke har en som dekker det fagområdet du trenger mest, og du foreslår en ekstern hovedveileder, bør du foreslå en medveileder fra fakultetet.
- Veiledningen skal skje innenfor ordinær arbeidsplan:
- Det betyr at du må høre om den du ønsker har tid til å veilede deg innenfor ordinær arbeidsplan dersom de har 100 prosent stilling.
Hvordan finne en veileder?
- Dersom du har tatt en masterutdanning ved Fakultet for lærerutdanning og internasjonale studier, bør du ta kontakt med mastermiljøet for å få tips om hvem som kan være aktuell for deg med tanke på prosjektet ditt.
- Fakultetets forskningsgrupper er også en god inngangsport for å finne ut hvem som forsker på hvilke temaer.
- Noen institutter på fakultetet har en FoU-studieleder, som det også er mulig å ta kontakt med for å høre hvem som kan være aktuelle med utgangspunkt i ditt prosjekt.
- Fakultetets FoU-rådgivere kan også være aktuelle å ta kontakt med i denne sammenhengen.
Avgjørelse om opptak til programmet
Avgjørelse om opptak til programmet baseres på en samlet vurdering av søknaden. Opptaket foretas av det lokale doktorgradsutvalget (DGU-LUI) ved Fakultet for lærerutdanning og internasjonale studier. Opptaket kan skje med forbehold om finansiering, opptakskapasitet, tilleggsutdanning og immaterialrettslige avtaler.
Opptak formaliseres i en avtale (UHR-avtalen) mellom ph.d.-kandidaten, veilederen og OsloMet, eventuelt også med andre fagmiljøer og institusjoner dersom kandidaten finansieres av andre enn Fakultet LUI. Avtalen regulerer partenes gjensidige rettigheter og forpliktelser for avtaleperioden.
Ph.d.-kandidater som får innvilget søknad om opptak vil knyttes til et forskningsmiljø på relevant fagområde.